Bitki Besleme

Yaşamları boyunca insanlar bitkilere, bitkilerin beslenmelerine ve bitkilerde cereyan eden metabolik olaylara ilgi duymuşlardır. Cansız gibi görünen bir bitki tohumunun belli koşullar altında çimlenmesi, kök, gövde, yaprak vb. organlarını oluşturması ve bunların nedenleri düşünen ilk insanların önemli uğraşları arasında yer almıştır.

İnsan ve hayvanların beslenmelerinde bitkilerin çok önemli bir yere sahip olması, insanların bitki gelişmesi üzerinde her çağda ve zamanımızda ilgilerinin sürmesi başlıca nedenidir.

■ Bitkiler besin elementlerinin büyük çoğunluğunu kökleri vasıtasıyla aldıkları için sağlıklı bitki beslemenin ilk şartı bitkilerin sağlıklı bitki köklerine sahip olmalarıdır. Ayrıca ortamda besin maddeleri olsa bile bu besin maddelerinin bitki tarafından alınmalarını engelleyen biyotik ve abiyotik, fiziksel ve kimyasal bazı faktörler vardır.

■ Bu şartların bitkilerin besin maddelerini almalarına imkan sağlayacak şartlara dönüşmeden bitkilerin sağlıklı olarak beslenmesi mümkün değildir.

Kazançlı bir gübrelemenin Şartları Nelerdir?

• 1. Uygun gübre cinsinin verilmesi, • 2. Bitkinin ihtiyacı olduğu kadar gübrenin verilmesi, • 3. Gübrenin usulüne uygun verilmesi, • 4. Gübrenin uygun zamanda verilmesi, Konu hakkında uzmanından bilgi alınması çok önemlidir. Son yıllarda ürün satıcıları da bu konuda ilerleme kaydetmiş, sattıkları ürün hakkında detaylı bilgi sahibi durumundadırlar.